Poly(N-isopropyl acrylamide)
ALDRICH/806366 - carboxylic acid, thiol
Synonym: PNIPAAM; PNIPAM
Empirical Formula (Hill Notation): C4H7O2(C6H11NO)nSH
Linear Formula: C4H7O2(C6H11NO)nSH
Product Type: Chemical
| form | powder |
| mol wt | Mn 6,000 |
| PDI | ≤1.2 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Novel polymer for development of thermosensitive coated micro/nano materials including thermoresponsive polymeric drug delivery systems. The thiol functional group can be used to conjugate to a variety of biomolecules, as well as thiol-ene click chemistry. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |


