N-Butyl phosphate, mixture of mono-N-Butyl and di-N-Butyl phosphate
ALDRICH/808555 - 95%
MDL Number: MFCD00013947
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| density | 1.123 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| functional group | phosphate |
| InChI | 1S/C4H11O4P/c1-2-3-4-8-9( |
| InChI key | BNMJSBUIDQYHIN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [P](=O)(OCCCC)(O)O |
| transition temp | flash point 230 °F |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 95% |
| Density | 1.123 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


