1,10-Decanediol dimethacrylate
ALDRICH/808725 - contains 4-Methoxyphenol as inhibitor
Synonym: 2-Propenoic acid; 2-methyl-1,1′-(1,10-decanediyl) ester; Decamethylene glycol dimethacrylate
CAS Number: 6701-13-9
Empirical Formula (Hill Notation): C18H30O4
Molecular Weight: 310.43
EC Number: 229-745-1
MDL Number: MFCD00080452
Linear Formula: C18H30O4
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| contains | 4-Methoxyphenol as inhibitor |
| density | 0.968 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C18H30O4/c1-15(2)17(19 |
| InChI key | LRZPQLZONWIQOJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=C)C(=O)OCCCCCCCCCCOC( |
| Application: | 1,10-decamethylene glycol dimethacrylate is a monomer that can be used to make materials for use in dental applications. It could be used to prepare camphorquinone/amine based adhesive. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 97% |
| Density | 0.968 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

