Etiocholanolone-2,2,3,4,4-d5 solution
ALDRICH/809861 - 100 μg/mL in methanol, ≥98 atom % D, ≥98% (CP)
Empirical Formula (Hill Notation): C19D5H25O2
Molecular Weight: 295.47
EC Number: 200-659-6
MDL Number: MFCD29472030
Linear Formula: C19D5H25O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (CP) |
| concentration | 100 μg/mL in methanol |
| drug control | regulated under CDSA - not available from Sigma-Aldrich Canada |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C19H30O2/c1-18-9-7-13( |
| InChI key | QGXBDMJGAMFCBF-JHABVYBQSA |
| isotopic purity | ≥98 atom % D |
| mass shift | M+5 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=C1CC[C@@]2([H])[C@]3([H |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | mass spectrometry (MS): suitable |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H301 + H311 + H331 - H370 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 |
| RIDADR | UN1230 - class 3 - PG 2 - Methanol, solution |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 49.5 °F |
| Flash Point(C) | 9.7 °C |
| Purity | ≥98% (CP) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352211 |




