Polypropylene glycol
ALDRICH/81350 - P 400
Synonym: 1,2-propanediol
CAS Number: 25322-69-4
MDL Number: MFCD00084446
Product Type: Chemical
| density | 1.01 g/mL at 20 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H14O3/c1-5(8)4-9-6(2 |
| InChI key | DUFKCOQISQKSAV-UHFFFAOYSA |
| mol wt | Mn 446 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O(C(CO)C)CC(O)C |
| solubility | water: miscible (completely) |
| viscosity | ~100 mPa.s(20 °C) |
| Application: | Propylene glycol (PPG) may be used as a viscosity decreasing agent, a solvent and a fragrance ingredient in cosmetics. PPG may be used as a good swelling agent for the synthesis of large pore mesoporous materials. |
| General description: | Propylene glycol is an aliphatic alcohol. It is an addition polymer of propylene glycol and water represented as H[OCH3]nOH in which n represents the average number of oxypropylene groups. |
| Packaging: | 1 L in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 201.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 94.0 °C - closed cup |
| Density | 1.01 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

