6-Chloropurine riboside
ALDRICH/852481 - 99%
Synonym: 6-Chloropurine-9-β-D-ribofuranoside
CAS Number: 5399-87-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H11ClN4O4
Molecular Weight: 286.67
EC Number: 226-438-4
MDL Number: MFCD00005738
Linear Formula: C10H11ClN4O4
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C10H11ClN4O4/c11-8-5-9 |
| InChI key | XHRJGHCQQPETRH-KQYNXXCUSA |
| mp | 158-162 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC[C@H]1O[C@H]([C@H](O)[C |
| Application: | For a review of the geochemical and biological effects of this riboside, see Adv. Exp. Med. Biol. . |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 158-162 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352123 |

