Silicone oil AR 200
ALDRICH/85419 - viscosity ~200 mPa.s, neat(25 °C)
Synonym: Poly(dimethylsiloxane-
CAS Number: 63148-52-7
MDL Number: MFCD00241485
Product Type: Chemical
| density | 1.05 g/mL at 20 °C |
| form | oil |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| viscosity | ~200 mPa.s, neat(25 °C) |
| Application: | Silicone oil AR 200 can be used as:• A chemical modifier to modify thermosetting phenolic resin to prepare adhesive. • A dopant for 4′-n-octyl-4-cyano-biphenyl liquid crystal matrix. |
| Features and Benefits: | Especially good thermostability |
| General description: | Silicone oil AR 200 is a polydimethylsiloxane with phenyl groups typically used as a heat transfer or pressure transfer fluid. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 545.0 °F |
| Flash Point(C) | 285 °C |
| Density | 1.05 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |

