Tetraethylthiuram disulfide
ALDRICH/86720 - ≥97.0% (S)
Synonym: Bis(diethylthiocarbamoyl) disulfide; Bis(diethylthiocarbamyl) disulfide; Disulfiram; TETD
CAS Number: 97-77-8
Empirical Formula (Hill Notation): C10H20N2S4
Molecular Weight: 296.54
EC Number: 202-607-8
MDL Number: MFCD00009048
Linear Formula: (C2H5)2NCSS2CSN(C2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (S) |
| form | powder |
| functional group | amine |
| disulfide | |
| InChI | 1S/C10H20N2S4/c1-5-11(6-2 |
| InChI key | AUZONCFQVSMFAP-UHFFFAOYSA |
| mp | 69-71 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCN(CC)C(=S)SSC(=S)N(CC)C |
| Application: | Alcohol dehydrogenase inhibitor. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 50, 250 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H317 - H373 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P314 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-43-48/22-50/53 |
| Safety Statements | 24-37-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.0% (S) |
| mp | 69-71 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




