Tetrabutylammonium methoxide solution
ALDRICH/86906 - 20% in methanol (NT)
CAS Number: 34851-41-7
Empirical Formula (Hill Notation): C17H39NO
Molecular Weight: 273.50
MDL Number: MFCD00674548
Linear Formula: (CH3CH2CH2CH2)4N(OCH3)
Product Type: Chemical
| anion traces | sulfate (SO42-): ≤500 mg/kg |
| concentration | 20% in methanol (NT) |
| form | solution |
| functional group | amine |
| impurities | ≤0.01% halides (as bromide) |
| InChI | 1S/C16H36N.CH3O/c1-5-9-13 |
| InChI key | HPVRLMGCBINLBH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C[O-].CCCC[N+](CCCC)(CCCC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 50, 250 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H301 + H311 + H331 - H314 - H370 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P310 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 11-23/24/25-34-39/23/24/25 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3286 8(6.1)(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 51.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 11 °C - closed cup |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352116 |





