Tetramethylammonium hydroxide pentahydrate
ALDRICH/87741 - ≥95.0% (T)
Synonym: TMAH Pentahydrate
CAS Number: 10424-65-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H13NO · 5H2O
Molecular Weight: 181.23
EC Number: 200-882-9
MDL Number: MFCD00149566
Linear Formula: (CH3)4N(OH) · 5H2O
Product Type: Chemical
| anion traces | sulfate (SO42-): ≤1000 mg/kg |
| assay | ≥95.0% (T) |
| autoignition temp. | 878 °F |
| expl. lim. | 36 % |
| form | crystals |
| functional group | amine |
| impurities | ≤0.1% halides (as chloride) |
| InChI | 1S/C4H12N.6H2O/c1-5(2,3)4 |
| InChI key | MYXKPFMQWULLOH-UHFFFAOYSA |
| mp | 67-70 °C (lit.) |
| pH | (14 at ca.1,000 g/l at 20 °C (68 °F)) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O.O.O.O.O.[OH-].C[N+](C)( |
| solubility | soluble (2,200 g/l at 15 °C (59 °F)) |
| vapor density | 1.1 (vs air) |
| Application: | Tetramethylammonium hydroxide pentahydrate is a clathrate hydrate, which shows high proton conductivity. It can readily uptake carbon dioxide. It is a promising candidate for energy devices, gas separation, and gas storage applications. |
| Application: | Tetramethylammonium hydroxide pentahydrate is a clathrate hydrate, which shows high proton conductivity. It can readily uptake carbon dioxide. It is a promising candidate for energy devices, gas separation, and gas storage applications. Tetramethylammonium hydroxide pentahydrate may be used in the preparation of a mesoporous molecular sieve belonging to the MCM-41 (mobil composition of matter No. 41) category with silica to (tetrahedral) aluminum ratio as low as 8.5:1. |
| Disclaimer: | material is sensitive vs air/moisture. filling, handling and storage under Argon! |
| General description: | Tetramethylammonium hydroxide pentahydrate is a clathrate hydrate, which shows high proton conductivity. It can readily uptake carbon dioxide. It is a promising candidate for energy devices, gas separation, and gas storage applications. |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 + H310 - H314 - H370 - H372 - H411 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 24/25-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3423 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% (T) |
| mp | 67-70 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |





