Poly(trimethylene carbonate-co-p-dioxanone-co-L-lactide)
ALDRICH/900325 - TMC:PDO:Lactide 14:7:79, viscosity 1.5 dL/g
Synonym: TMC-PDO-PLA; TMC-PDS-PLLA
Linear Formula: CH3(C4H6O3)x(C4H6O3)y(C6H8O4)zCH3
Product Type: Chemical
| feed ratio | trimethylene carbonate:p-dioxanone:lactide 14:7:79 |
| form | chips or granules |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | −20°C |
| viscosity | 1.5 dL/g |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12162002 |

