Rare earth doped upconversion nanoparticles
ALDRICH/900556 - fluorescence λem 540 nm (main peak), 10 mg/mL in toluene
Synonym: CANdot® Series X up green; Er/NaYF4; Luminescent nanoparticles; NaYF4:Yb; Upconversion nanocrystals
Product Type: Chemical
| λmax | 980 nm |
| composition | Er/NaYF4 |
| NaYF4:Yb | |
| concentration | 10 mg/mL in toluene |
| fluorescence | λem 540 nm (main peak) |
| λem 540 nm±15 nm | |
| form | dispersion |
| nanoparticles | |
| functional group | oleic acid |
| particle size | 20 nm |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Our rare earth doped upconversion nanoparticles possess inorganic fluoride host lattices and can be easily excited with near-infra-red (NIR: 980 nm) light source. These Cd-free nanoparticles exhibit characteristic emission peaks and are well suited for applications as luminescent biological labels and as spectral converters for increasing solar cell efficiency. |
| Legal Information: | CANdot is a registered trademark of Fraunhofer CAN |
| Legal Information: | Fraunhofer CAN is a research division of the Fraunhofer IAP |
| Packaging: | 1 mL in glass insert |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H315 - H336 - H361d - H373 - H412 |
| Precautionary statements | P202 - P210 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| RIDADR | UN1294 - class 3 - PG 2 - Toluene, solution |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 43.0 °F |
| Flash Point(C) | 6.11 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352303 |




