Poly(D,L-lactide-co-glycolide) ester terminated
ALDRICH/900571 - lactide:glycolide 80:20, Mw 200,000
Synonym: PLGA 85:15
CAS Number: 26780-50-7
MDL Number: MFCD00131930
Linear Formula: [C3H4O2]x[C2H2O2]y
Product Type: Chemical
| degradation timeframe | <9 months |
| feed ratio | lactide:glycolide 80:20 |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C6H8O4.C4H4O4/c1-3-5(7 |
| InChI key | LCSKNASZPVZHEG-UHFFFAOYSA |
| mol wt | Mw 200,000 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O2C(C(=O)OC(C2=O)C)C.O1CC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Controlled release, nanoparticles, scaffolds. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |

