Sulfur dioxide solution
ALDRICH/901592 - 0.5 M in THF
Synonym: Sulfurous anhydride; Sulfurous oxide; Sulphur dioxide
CAS Number: 7446-09-5
MDL Number: MFCD00011450
Linear Formula: SO2
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.8935 g/mL |
| form | liquid |
| InChI | 1S/O2S/c1-3-2 |
| InChI key | RAHZWNYVWXNFOC-UHFFFAOYSA |
| reaction suitability | reagent type: reductant |
| SMILES string | [S](=O)=O |
| Application: | Sulfur dioxide solution can be used as a reducing agent for the reduction of: • Pentavalent arsenic to trivalent arsenic in the presence of sulfuric acid. • Graphene oxide to graphene in the presence of water. |
| Application: | Valuable reagent offered as a solution in tetrahydrofuran for more convenient handling. |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H315 - H318 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 - P308 + P313 |
| RIDADR | UN 2056 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 0.5 °F |
| Flash Point(C) | -17.5 °C |
| Supplemental Hazard Statements | EUH018 - EUH019 |
| Density | 0.8935 g/mL |
| UNSPSC | 12352303 |




