3-Mercaptopropanyl-N-hydroxysuccinimide ester
ALDRICH/901699 - >95%
Synonym: NHS ester
CAS Number: 117235-10-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H9NO4S
Molecular Weight: 203.22
MDL Number: MFCD28964889
Linear Formula: C7H9NO4S
Product Type: Chemical
| assay | >95% |
| color | colorless to yellow |
| form | solid or liquid |
| functional group | NHS ester |
| thiol | |
| InChI | 1S/C7H9NO4S/c9-5-1-2-6(10 |
| InChI key | UTBOEPMMEANMPS-UHFFFAOYSA |
| reaction suitability | reagent type: linker |
| SMILES string | SCCC(ON1C(CCC1=O)=O)=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 3-Mercaptopropanyl-N-hydroxysuccinimide ester is an aliphatic, heterobifunctional crosslinking reagent. Due to the functional groups, this material can be used in a multitude of applications, such as the synthesis of protien-polymer conjugates and the synthesis of functionalized quantum dots. In addition to use as a crosslinking agent, this material can also be used to install functional groups post-polymerization. The terminal N-hydroxysuccinimide (NHS) ester can react with amines while the terminal thiol can react with thiols, alkenes, and alkynes. The free thiol can also be used to form self-assembled monolayers (SAMs) on gold surfaces. |
| Application: | 3-Mercaptopropanyl-N-hydr |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P303 + P361 + P353 - P370 + P378 - P403 + P235 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 110.0 °F |
| Flash Point(C) | 43.33 °C |
| Purity | >95% |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |

