L-Glutamic acid 5-tert-butyl 1-methyl ester hydrochloride
ALDRICH/91043 - ≥95.0% (TLC)
CAS Number: 6234-01-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H19NO4 · HCl
Molecular Weight: 253.72
EC Number: 228-348-0
MDL Number: MFCD00153438
Linear Formula: (CH3)3COOCCH2CH2CH(NH2)COOCH3
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥95.0% (TLC) |
| form | flakes |
| InChI | 1S/C10H19NO4.ClH/c1-10(2, |
| InChI key | YIFPACFSZQWAQF-FJXQXJEOSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Cl[H].COC(=O)[C@@H](N)CCC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% (TLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

