1-Methylpyrazole
ALDRICH/91493 - ≥99.0% (GC)
CAS Number: 930-36-9
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6N2
Molecular Weight: 82.10
MDL Number: MFCD00144943
Linear Formula: C4H6N2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% (GC) |
| density | 0.988 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | liquid |
| impurities | ≤0.5% water |
| InChI | 1S/C4H6N2/c1-6-4-2-3-5-6/ |
| InChI key | UQFQONCQIQEYPJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 300 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cn1cccn1 |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 96.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 36 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.0% (GC) |
| Density | 0.988 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



