2,2,4-Trimethylhexane
ALDRICH/92470 - ≥98.0% (GC)
CAS Number: 16747-26-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H20
Molecular Weight: 128.26
EC Number: 240-807-7
MDL Number: MFCD00039928
Linear Formula: CH3CH2CH(CH3)CH2C(CH3)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (GC) |
| bp | 125-127 °C (lit.) |
| density | 0.716 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H20/c1-6-8(2)7-9(3,4 |
| InChI key | AFTPEBDOGXRMNQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC(C)CC(C)(C)C |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 3295BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 55.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 13 °C - closed cup |
| Purity | ≥98.0% (GC) |
| bp | 125-127 °C (lit.) |
| Density | 0.716 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


