DL-Valine
ALDRICH/94640 - ReagentPlus®, ≥99.0% (NT)
Synonym: (±)-α-Aminoisovaleric acid; DL-
CAS Number: 516-06-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H11NO2
Molecular Weight: 117.15
EC Number: 208-220-0
MDL Number: MFCD00004267
Linear Formula: (CH3)2CHCH(NH2)COOH
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥99.0% (NT) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H11NO2/c1-3(2)4(6)5( |
| InChI key | KZSNJWFQEVHDMF-UHFFFAOYSA |
| mp | 295 °C (dec.) (lit.) |
| product line | ReagentPlus® |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | CC(C)C(N)C(O)=O |
| Legal Information: | ReagentPlus is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (NT) |
| mp | 295 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

