Woods metal
ALDRICH/95430 - alloy (low melting), granular
Synonym: Tin alloy, nonbase, Bi50 ,Pb25 ,Cd12 ,Sn12 (L-PbBi50Sn12.5Cd12.5); Wood′s alloy
CAS Number: 76093-98-6
MDL Number: MFCD00801077
Product Type: Chemical
| form | alloy (low melting) |
| granular | |
| InChI | 1S/Bi.Cd.Pb.Sn |
| InChI key | SSWIVUPIIWJGCS-UHFFFAOYSA |
| mp | 73-77 °C (lit.) |
| ~75 °C | |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Cd].[Sn].[Pb].[Bi] |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H330 - H341 - H350 - H360FD - H362 - H372 - H410 |
| Precautionary statements | P202 - P260 - P263 - P273 - P301 + P312 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T+,N |
| Risk Statements | 45-63-26-48/23/25-50/53-62-68 |
| Safety Statements | 53-28-36/37-45-61 |
| RIDADR | UN3288 - class 6.1 - PG 2 - EHS - Toxic solid, inorganic, n.o.s. |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 73-77 °C (lit.); ~75 °C |
| UNSPSC | 11101711 |




