Chlorotrimethylsilane
ALDRICH/95541 - Wacker Chemie AG, ≥99.0% (GC)
Synonym: Silane M3; TMCS; Trimethylchlorosilane; Trimethylsilyl chloride
CAS Number: 75-77-4
Empirical Formula (Hill Notation): C3H9ClSi
Molecular Weight: 108.64
EC Number: 200-900-5
MDL Number: MFCD00000502
Linear Formula: (CH3)3SiCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% (GC) |
| autoignition temp. | 752 °F |
| bp | 57 °C (lit.) |
| density | 0.856 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 6.4 % |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C3H9ClSi/c1-5(2,3)4/h1 |
| InChI key | IJOOHPMOJXWVHK-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Wacker Chemie AG |
| mp | −40 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Si](C)(C)Cl |
| vapor density | 3.7 (vs air) |
| vapor pressure | 100 mmHg ( 25 °C) |
| Application: | Possible usages of chlorotrimethylsilane: • Chloromethylation of polysulfones (PSUs). • Activation of lithium hydride to convert it into a hydride source for the reductive silylation of carbonyl compounds. • Chlorotrimethylsilane/l • Chlorotrimethylsilane is a non-toxic alternative to mercuric chloride in activating in samarium-promoted cyclopropanation of both allylic and α-allenic alcohols. It is also used in Fisher glycosylation. |
| General description: | Chlorotrimethylsilane is a chloro-organosilane compound mainly used for silylation reactions. |
| Other Notes: | prices for bulk quantities on request |
| Other Notes: | Silane M3 |
| Packaging: | 5 kg in stainless steel drum |
| Packaging: | 500 g in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H301 + H331 - H312 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P310 + P330 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-14-20/21/22-35-37 |
| Safety Statements | 7/9-16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN1298 - class 3 - PG 2 - Trimethylchlorosilane |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | -18.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -28 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Purity | ≥99.0% (GC) |
| bp | 57 °C (lit.) |
| mp | −40 °C (lit.) |
| Density | 0.856 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352302 |




