Benzhydrylamine
ALDRICH/A53605 - 97%
Synonym: α-Aminodiphenylmethane
CAS Number: 91-00-9
Empirical Formula (Hill Notation): C13H13N
Molecular Weight: 183.25
EC Number: 202-032-2
MDL Number: MFCD00008059
Linear Formula: (C6H5)2CHNH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 295 °C (lit.) |
| density | 1.063 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C13H13N/c14-13(11-7-3- |
| InChI key | MGHPNCMVUAKAIE-UHFFFAOYSA |
| mp | 12 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NC(c1ccccc1)c2ccccc2 |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 295 °C (lit.) |
| mp | 12 °C (lit.) |
| Density | 1.063 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


