4-(2-Aminoethyl)morpholine
ALDRICH/A55004 - 99%
Synonym: 2-
CAS Number: 2038-03-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H14N2O
Molecular Weight: 130.19
EC Number: 218-011-6
MDL Number: MFCD00006182
Linear Formula: C6H14N2O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 205 °C (lit.) |
| density | 0.992 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H14N2O/c7-1-2-8-3-5- |
| InChI key | RWIVICVCHVMHMU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NCCN1CCOCC1 |
| Application: | 4-(2-Aminoethyl)morpholin • Synthesis of the lysosome-targetable fluorescent probe for hydrogen sulfide imaging in living cells. • Synthesis of 1,8-naphthalimide conjugated Troger’s bases as deoxyribonucleic acid (DNA) targeting fluorescent probe. • Synthesis of intramolecular charge transfer-photoinduced electron transfer-fluorescence resonance energy transfer (ICT-PET-FRET) fluorescent probe for monitoring pH changes in living cells. • It is also used as a precursor to synthesize a variety of antimicrobial agents. |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 - H317 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P312 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 22-34-43 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3259PSN1 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 186.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 86 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 205 °C (lit.) |
| Density | 0.992 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



