1-(2-Aminoethyl)piperazine
ALDRICH/A55209 - 99%
Synonym: 2-
CAS Number: 140-31-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H15N3
Molecular Weight: 129.20
EC Number: 205-411-0
MDL Number: MFCD00005971
Linear Formula: C6H15N3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 218-222 °C (lit.) |
| density | 0.985 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H15N3/c7-1-4-9-5-2-8 |
| InChI key | IMUDHTPIFIBORV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NCCN1CCNCC1 |
| vapor density | 4.4 (vs air) |
| vapor pressure | 0.05 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Utilized in a variety of reactions for studying corrosion inhibition, biological activity, and metal ligand effects on catalysis. |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H311 - H314 - H317 - H412 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 21/22-34-43-52/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2815 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 197.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 92 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 218-222 °C (lit.) |
| Density | 0.985 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



