2-Aminoheptane
ALDRICH/A56205 - 99%
Synonym: 1-Methylhexylamine; 2-Heptylamine
CAS Number: 123-82-0
Empirical Formula (Hill Notation): C7H17N
Molecular Weight: 115.22
EC Number: 204-655-5
MDL Number: MFCD00008101
Linear Formula: CH3(CH2)4CH(NH2)CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 142-144 °C (lit.) |
| density | 0.766 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H17N/c1-3-4-5-6-7(2) |
| InChI key | VSRBKQFNFZQRBM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCC(C)N |
| Application: | 2-Aminoheptane is a secondary alkyl amine that can be used to synthesize 3-amino-2-heptanone hydrochloride. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% |
| bp | 142-144 °C (lit.) |
| Density | 0.766 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



