4-Aminobenzylphosphonic acid
ALDRICH/A5898 - ≥95%
Synonym: (4-
CAS Number: 5424-27-1
Empirical Formula (Hill Notation): C7H10NO3P
Molecular Weight: 187.13
MDL Number: MFCD00070204
Linear Formula: C7H10NO3P
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C7H10NO3P/c8-7-3-1-6(2 |
| InChI key | NEKHKXMBGWNTOO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccc(CP(O)(O)=O)cc1 |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 250 mg in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥95% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |


