2-Aminoindan hydrochloride
ALDRICH/A59522 - 98%
Synonym: 2-Indanamine hydrochloride
CAS Number: 2338-18-3
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11N · HCl
Molecular Weight: 169.65
EC Number: 219-048-0
MDL Number: MFCD00012549
Linear Formula: C9H11N · HCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C9H11N.ClH/c10-9-5-7-3 |
| InChI key | XEHNLVMHWYPNEQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 245-247 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl[H].NC1Cc2ccccc2C1 |
| Application: | Prepared from 2-indanols via azide displacement and subsequent hydrogenation. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 22-24/25 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 245-247 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


