5-Aminoindazole
ALDRICH/A59557 - 97%
CAS Number: 19335-11-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7N3
Molecular Weight: 133.15
EC Number: 242-971-5
MDL Number: MFCD00037975
Linear Formula: C7H7N3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C7H7N3/c8-6-1-2-7-5(3- |
| InChI key | XBTOSRUBOXQWBO-UHFFFAOYSA |
| mp | 175-178 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccc2[nH]ncc2c1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P310 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 175-178 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


