3-Aminopyridine
ALDRICH/A78209 - 99%
Synonym: 3-Pyridinamine
CAS Number: 462-08-8
Empirical Formula (Hill Notation): C5H6N2
Molecular Weight: 94.11
EC Number: 207-322-2
MDL Number: MFCD00006400
Linear Formula: C5H6N2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 248 °C (lit.) |
| form | flakes |
| InChI | 1S/C5H6N2/c6-5-2-1-3-7-4- |
| InChI key | CUYKNJBYIJFRCU-UHFFFAOYSA |
| mp | 60-63 °C (lit.) |
| SMILES string | Nc1cccnc1 |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H315 - H319 - H335 - H373 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 - P314 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-33-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2671 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 190.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 88 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 248 °C (lit.) |
| mp | 60-63 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


