4-Aminopyridine
ALDRICH/A78403 - 98%
Synonym: 4-Pyridinamine; 4-Pyridylamine; 4AP; Fampridine
CAS Number: 504-24-5
Empirical Formula (Hill Notation): C5H6N2
Molecular Weight: 94.11
EC Number: 207-987-9
MDL Number: MFCD00006439
Linear Formula: C5H6N2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 273 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C5H6N2/c6-5-1-3-7-4-2- |
| InChI key | NUKYPUAOHBNCPY-UHFFFAOYSA |
| mp | 155-158 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccncc1 |
| solubility | H2O: 50 mg/mL, clear, colorless |
| Application: | 4-Aminopyridine (4-AP) can be used as a: • Catalyst in the regioselective acylation of N-tosylhydrazide. • Starting material in the synthesis of 4-aminopyridine derivatives for neurological disorder studies. • Precursor for the synthesis of enantiomerically pure 4-(pyrrolidino)pyridine (PPY) derivatives by cyclocondensation reaction. |
| General description: | 4-aminopyridine is a ligand and an ion channel modulator used as an acetylcholine release enhancing agent. |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 - H311 + H331 - H314 - H411 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 28-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2671 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 312.8 °F |
| Flash Point(C) | 156 °C |
| Purity | 98% |
| bp | 273 °C (lit.) |
| mp | 155-158 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




