2-Aminopyrimidine
ALDRICH/A78608 - 97%
Synonym: 2-Pyrimidinamine
CAS Number: 109-12-6
Empirical Formula (Hill Notation): C4H5N3
Molecular Weight: 95.10
EC Number: 203-648-4
MDL Number: MFCD00006089
Linear Formula: C4H5N3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H5N3/c5-4-6-2-1-3-7- |
| InChI key | LJXQPZWIHJMPQQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 122-126 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1ncccn1 |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 122-126 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

