m-Anisidine
ALDRICH/A88204 - 97%
Synonym: 3-Aminoanisole; 3-Methoxyaniline
CAS Number: 536-90-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7H9NO
Molecular Weight: 123.15
EC Number: 208-651-4
MDL Number: MFCD00007783
Linear Formula: CH3OC6H4NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 251 °C (lit.) |
| density | 1.096 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H9NO/c1-9-7-4-2-3-6( |
| InChI key | NCBZRJODKRCREW-UHFFFAOYSA |
| mp | −1-1 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1cccc(N)c1 |
| Application: | m-Anisidine is used in: • The synthesis of N-substituted-3-chloro-2-a • Rhodium-catalyzed synthesis of indoles and copper-catalyzed synthesis of benzimidazoles. • In the preparation of azocalix[4]arene dyes. |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 5, 100, 250 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H373 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P314 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-36/37/38-50/53 |
| Safety Statements | 26-60-61 |
| RIDADR | UN 2431 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 258.8 °F |
| Flash Point(C) | 126 °C |
| Purity | 97% |
| bp | 251 °C (lit.) |
| mp | −1-1 °C (lit.) |
| Density | 1.096 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




