2-Aminobenzonitrile
ALDRICH/A89901 - 98%
Synonym: 2-Cyanoaniline; Anthranilonitrile
CAS Number: 1885-29-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6N2
Molecular Weight: 118.14
EC Number: 217-549-9
MDL Number: MFCD00007631
Linear Formula: H2NC6H4CN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 267-268 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C7H6N2/c8-5-6-3-1-2-4- |
| InChI key | HLCPWBZNUKCSBN-UHFFFAOYSA |
| mp | 45-48 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccccc1C#N |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38-43 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 293.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 145 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 267-268 °C (lit.) |
| mp | 45-48 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


