Azulene
ALDRICH/A97203 - 99%
Synonym: Bicyclo[5.3.0]
CAS Number: 275-51-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H8
Molecular Weight: 128.17
EC Number: 205-993-6
MDL Number: MFCD00003810
Linear Formula: C10H8
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 242 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C10H8/c1-2-5-9-7-4-8-1 |
| InChI key | CUFNKYGDVFVPHO-UHFFFAOYSA |
| mp | 98-100 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | c1ccc2cccc2cc1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Symbol | GHS09 |
| Hazard statements | H411 |
| Precautionary statements | P273 - P391 - P501 |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 51/53 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 242 °C (lit.) |
| mp | 98-100 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


