Li-Quinoline Ligand
ALDRICH/ALD00002
Synonym: 3,4-
CAS Number: 151657-37-3
Empirical Formula (Hill Notation): C14H15NO
Molecular Weight: 213.28
MDL Number: MFCD28053559
Linear Formula: C14H15NO
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C14H15NO/c1-9-7-8-12-1 |
| InChI key | ZENOEMLZOZWVRD-UHFFFAOYSA |
| mp | 143-147 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: catalyst |
| reagent type: ligand reaction type: C-H Activation |
|
| SMILES string | CC1=C2C(OC(C)CC2)=NC3=C1C |
| Application: | Ligand can be used in the presence of Pd(TFA)2 (Aldrich 299685) to promote C-H activation of β-Aryl-α-amino acids. This product has shown to be optimal with a 2:1 ratio of Ligand:Pd Source for several examples reported by the Yu group. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 143-147 °C |
| UNSPSC | 12352005 |

