Sodium bis(2-hydroxy-2-methylbutyrato)oxochromate(V)
ALDRICH/ALD00006
Synonym: 2-
CAS Number: 66767-36-0
Empirical Formula (Hill Notation): C10H16CrNaO7
Molecular Weight: 323.22
MDL Number: MFCD28016345
Linear Formula: C10H16CrNaO7
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/2C5H9O3.Cr.Na.O/c2*1-3 |
| InChI key | NIZKSTMLMALTGU-UHFFFAOYSA |
| mp | 340-350 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-][Cr]1(O2)(OC(C(C)(CC) |
| Application: | Oxidant was reported by the Baran group to promote selective allylic oxidation of a synthetic intermediate derived from (+)-taxadiene en route to the synthesis of (−)-taxyunnanine D. Two-Phase Synthesis of (−)-Taxuyunnanine D ![]() |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS03 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272 |
| Precautionary statements | P220 |
| Hazard Codes | O |
| Risk Statements | 8 |
| Safety Statements | 53 |
| RIDADR | UN 1479 5.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 340-350 °C |
| UNSPSC | 12352005 |


