3,6-Bis(methylthio)-1,2,4,5-tetrazine
ALDRICH/ALD00108 - ≥95% (HPLC)
Synonym: 3,6-
CAS Number: 1672-34-0
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6N4S2
Molecular Weight: 174.25
MDL Number: MFCD02998583
Linear Formula: C4H6N4S2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% (HPLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H6N4S2/c1-9-3-5-7-4( |
| InChI key | ROUDTSAXQIBBFZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 82-87 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CSC1=NN=C(SC)N=N1 |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | 3,6-Bis(methylthio)-1,2,4 It can also used to synthesize: • Substituted indoles and indolines derivatives by sequential [4+2] cycloaddition reactions. • 3-(Methylthio)-6-(4-morph |
| Other Notes: | Total Synthesis of Amaryllidaceae Alkaloids Utilizing Sequential Intramolecular Heterocyclic Azadiene Diels-Alder Reactions of an Unsymmetrical 1, 2, 4, 5-Tetrazin ![]() |
| Other Notes: | Regioselective Inverse Electron Demand Diels-Alder Reactions of N-Acyl 6-Amino-3-(methylthio)-1, 2, 4, 5-tetrazines ![]() |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% (HPLC) |
| mp | 82-87 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |


