4-Methoxybenzenesulfonyl fluoride
ALDRICH/ALD00130 - 95%
CAS Number: 368-91-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7FO3S
Molecular Weight: 190.19
MDL Number: MFCD21881374
Linear Formula: C7H7FO3S
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| density | 1.339 g/L at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H7FO3S/c1-11-6-2-4-7 |
| InChI key | QHEMDSDRFAIOOU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: click chemistry |
| refractive index | n |
| SMILES string | FS(C1=CC=C(OC)C=C1)(=O)=O |
| Application: | Sulfonyl fluoride motif can be used as a connector for the assembly of -SO2- linked small molecules with proteins or nucleic acids. This new click chemistry approach through sulfates is a complimentary approach for the usage of amides and phosphate groups as linkers. |
| Packaging: | 1, 10 g in poly bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| Density | 1.339 g/L at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


