2-Thiophenesulfonyl fluoride
ALDRICH/ALD00160 - 95%
Synonym: 2-Thiophenesulfonyl fluoride
CAS Number: 382-99-0
Empirical Formula (Hill Notation): C4H3FO2S2
Molecular Weight: 166.19
MDL Number: MFCD11109213
Linear Formula: C4H3FO2S2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| density | 1.437 at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H3FO2S2/c5-9(6,7)4-2 |
| InChI key | NYJIUCJXMLNPHU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: click chemistry |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=S(C1=CC=CS1)(F)=O |
| Application: | Sulfonyl fluoride motif can be used as a connector for the assembly of -SO2- linked small molecules with proteins or nucleic acids. This new click chemistry approach through sulfates is a complimentary approach to using amides and phosphate groups as linkers. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 223.0 °F |
| Flash Point(C) | 106.11 °C |
| Purity | 95% |
| Density | 1.437 at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


