1,3-Benzenedisulfonyl fluoride
ALDRICH/ALD00172 - 95%
CAS Number: 7552-55-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4F2O4S2
Molecular Weight: 242.22
MDL Number: MFCD28346978
Linear Formula: C6H4F2O4S2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H4F2O4S2/c7-13(9,10) |
| InChI key | VCINFPPPNNZOAD-UHFFFAOYSA |
| mp | 37-42 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: click chemistry |
| SMILES string | FS(C1=CC(S(F)(=O)=O)=CC=C |
| Application: | Sulfonyl fluoride motif can be used as a connector for the assembly of -SO2- linked small molecules with proteins or nucleic acids. This new click chemistry approach through sulfates is a complimentary approach to using amides and phosphate groups as linkers. |
| Packaging: | 1, 10 g in poly bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 95% |
| mp | 37-42 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


