Sodium N-Boc-azetidine-3-sulfinate
ALDRICH/ALD00236
Synonym: Sodium 1-(tert-
Empirical Formula (Hill Notation): C8H14NNaO4S
Molecular Weight: 243.26
MDL Number: MFCD28124336
Linear Formula: C8H14NNaO4S
Product Type: Chemical
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H15NO4S.Na/c1-8(2,3) |
| InChI key | KYPHAOQWDKDUAC-UHFFFAOYSA |
| mp | 172-177 °C (w/ decomp) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| SMILES string | O=S([O-])C1CN(C(OC(C)(C)C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | The following Baran Sulfinate is a part of a toolbox of diversification reagents, which are ideal for the late-stage functionalization of nitrogen-containing heterocycles. The regioselectivity can be effectively tuned by modification of the pH and solvent selection. |
| Other Notes: | Radical-Based Regioselective C-H Functionalization of Electron-Deficient Heteroarenes: Scope; Tunability; and Predictability ![]() |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 172-177 °C (w/ decomp) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |

