4-(2-Bromoacetyl)benzenesulfonyl fluoride
ALDRICH/ALD00364 - 95% (GC)
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6BrFO3S
Molecular Weight: 281.10
MDL Number: MFCD28579834
Linear Formula: C8H6BrFO3S
Product Type: Chemical
| assay | 95% (GC) |
| density | 1.705 g/cm3 at 20 °C |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H6BrFO3S/c9-5-8(11)6 |
| InChI key | RWHNIEOAPNZZGI-UHFFFAOYSA |
| mp | 104-110 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: click chemistry |
| SMILES string | FS(C1=CC=C(C(CBr)=O)C=C1) |
| Application: | Sulfonyl fluoride motif can be used as a connector for the assembly of -SO2- linked small molecules with proteins or nucleic acids. This new click chemistry approach through sulfates is a complimentary approach to using amides and phosphate groups as linkers. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 250 mg in poly bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% (GC) |
| mp | 104-110 °C |
| Density | 1.705 g/cm3 at 20 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


