5-phenyl-1,2,3-triazine
ALDRICH/ALD00554 - ≥95%
CAS Number: 106636-96-8
Empirical Formula (Hill Notation): C9H7N3
Molecular Weight: 157.17
MDL Number: MFCD29904519
Linear Formula: C9H7N3
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| form | flakes |
| InChI | 1S/C9H7N3/c1-2-4-8(5-3-1) |
| InChI key | KJZQIXWSZPPOHO-UHFFFAOYSA |
| mp | 141-146 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C1(C2=CC=CC=C2)=CN=NN=C1 |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | The following 1,2,3-triazine was reported by Boger and coworkers to undergo an Inverse Electron Demand Diels-Alder with electron rich dienophiles to afford nitrogen-containing heterocycles, more specifically pyrimidines and novel-substituted pyridines. |
| General description: | 5-Phenyl-1,2,3-triazine is a phenyl triazine derivative. 5-phenyl-1,2,3-triazine exhibits electronic and nonlinear optical properties. 5-Phenyl-1,2,3-triazine can be prepared from 4-bromopyrazole. It undergoes Diels-Alder reaction with ketene acetal. |
| Other Notes: | Inverse Electron Demand Diels–Alder Reactions of 1,2,3-Triazines: Pronounced Substituent Effects on Reactivity and Cycloaddition Scope ![]() |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 141-146 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352200 |

