4-tert-Butyltoluene
ALDRICH/B102628 - 95%
CAS Number: 98-51-1
Empirical Formula (Hill Notation): C11H16
Molecular Weight: 148.24
EC Number: 202-675-9
MDL Number: MFCD00008837
Linear Formula: (CH3)3CC6H4CH3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 191 °C (lit.) |
| density | 0.858 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C11H16/c1-9-5-7-10(8-6 |
| InChI key | QCWXDVFBZVHKLV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccc(cc1)C(C)(C)C |
| Packaging: | 3 kg in glass bottle |
| Packaging: | 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H302 + H332 - H315 - H319 - H335 - H411 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/21/22-36/37/38-51/53 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 129.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 54 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 191 °C (lit.) |
| Density | 0.858 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




