γ-Butyrolactone
ALDRICH/B103608 - ReagentPlus®, ≥99%
Synonym: gamma-Butyrolactone; γ-Hydroxybutyric acid lactone; 4-Hydroxybutyric acid lactone; GBL
CAS Number: 96-48-0
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6O2
Molecular Weight: 86.09
EC Number: 202-509-5
MDL Number: MFCD00005386
Linear Formula: C4H6O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| autoignition temp. | 851 °F |
| bp | 204-205 °C (lit.) |
| density | 1.12 g/mL at 25 °C (lit.) |
| drug control | Pszichotróp anyag / Psychotropic Substance (Hungary), 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet |
| expl. lim. | 16 % |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H6O2/c5-4-2-1-3-6-4/ |
| InChI key | YEJRWHAVMIAJKC-UHFFFAOYSA |
| mp | −45 °C (lit.) |
| product line | ReagentPlus® |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=C1CCCO1 |
| vapor density | 3 (vs air) |
| vapor pressure | 1.5 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | For the introduction of 3-carboxypropyl side chain. Used as a component of electrolyte solutions in batteries and capacitors. |
| Biochem/physiol Actions: | Precursor of γ-hydroxybutyric acid (GHB). It blocks dopamine release by blocking impulse flow in dopaminergic neurons. Pretreatment with γ-butyrolactone allows detection of autoreceptor-induced dopamine release. |
| Biochem/physiol Actions: | Precursor of γ-hydroxybutyric acid (GHB); blocks dopamine release. |
| Legal Information: | ReagentPlus is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 2.5 kg in glass bottle |
| Packaging: | 20 kg in VerSA-Flow™ |
| Packaging: | 25, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 - H336 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P270 - P280 - P301 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41-67 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 208.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 98 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| bp | 204-205 °C (lit.) |
| mp | −45 °C (lit.) |
| Density | 1.12 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



