1-Benzosuberone
ALDRICH/B10587 - 99%
Synonym: 6,7,8,9-
CAS Number: 826-73-3
Empirical Formula (Hill Notation): C11H12O
Molecular Weight: 160.21
EC Number: 212-558-4
MDL Number: MFCD00004144
Linear Formula: C11H12O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 270 °C (lit.) |
| density | 1.071 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C11H12O/c12-11-8-4-2-6 |
| InChI key | KWHUHTFXMNQHAA-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=C1CCCCc2ccccc12 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 270 °C (lit.) |
| Density | 1.071 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

