Benzoxazole
ALDRICH/B11702 - 98%
CAS Number: 273-53-0
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5NO
Molecular Weight: 119.12
EC Number: 205-988-9
MDL Number: MFCD00005765
Linear Formula: C7H5NO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 182 °C (lit.) |
| form | solid |
| greener alternative category | Re-engineered , ![]() |
| greener alternative product characteristics | Waste Prevention Safer Solvents and Auxiliaries Design for Energy Efficiency Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| greener alternative product score | old score: 8 new score: 1 Find out more about DOZN™ Scoring ![]() |
| InChI | 1S/C7H5NO/c1-2-4-7-6(3-1) |
| InChI key | BCMCBBGGLRIHSE-UHFFFAOYSA |
| mp | 27-30 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | c1ccc2ocnc2c1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one of the four categories of Greener Alternatives . This product belongs to category of Re-engineered products, showing key improvements in Green Chemistry Principles “Waste Prevention”, “Safer Solvents and Auxiliaries” and “Enhanced Energy Efficiency”. Click here to view its DOZN scorecard. |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 136.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 58 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 182 °C (lit.) |
| mp | 27-30 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

, 