Phenylglyoxylic acid
ALDRICH/B13055 - 97%
Synonym: α-Oxophenylacetic acid; Benzoylformic acid
CAS Number: 611-73-4
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6O3
Molecular Weight: 150.13
EC Number: 210-278-7
MDL Number: MFCD00002575
Linear Formula: C6H5COCOOH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H6O3/c9-7(8(10)11)6- |
| InChI key | FAQJJMHZNSSFSM-UHFFFAOYSA |
| mp | 62-65 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C(=O)c1ccccc1 |
| Application: | Phenylglyoxylic acid can be used as a precursor in the synthesis of: • O-acyl acetanilides by decarboxylative o-acylation of acetanilides using Pd catalyst. • Phenylhydroxycarbene by high-vacuum flash pyrolysis. • 2-arylbenzothiazoles by reacting with o-aminothiophenol using ammonium niobium oxalate (ANO) as a catalyst. • 3-aryl-2H-benzo[b][1,4]benzoxazin-2-ones by treating with o-aminophenol in the presence of ammonium niobium oxalate catalyst. • 2-aryl benzothiazoles through potassium persulfate (K2S2O8)-mediated oxidative condensation of benzothiazoles. |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-28-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 62-65 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


