BIT
ALDRICH/B153
Synonym: 1-[2-(N,N-
CAS Number: 85951-65-1
Empirical Formula (Hill Notation): C23H28N4OS
Molecular Weight: 408.56
MDL Number: MFCD09971015
Linear Formula: C23H28N4OS
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C23H28N4OS/c1-4-26(5-2 |
| InChI key | QIIKEXXYYPDZHL-UHFFFAOYSA |
| mp | 64-66 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCOc1ccc(Cc2nc3cc(ccc3n2C |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 5 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 64-66 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |

