Dibenzyl disulfide
ALDRICH/B21805 - 98%
Synonym: Benzyl disulfide; Bis(phenylmethyl) disulfide
CAS Number: 150-60-7
Empirical Formula (Hill Notation): C14H14S2
Molecular Weight: 246.39
EC Number: 205-764-0
MDL Number: MFCD00004783
Linear Formula: C6H5CH2SSCH2C6H5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C14H14S2/c1-3-7-13(8-4 |
| InChI key | GVPWHKZIJBODOX-UHFFFAOYSA |
| mp | 69-72 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C(SSCc1ccccc1)c2ccccc2 |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P280 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 43 |
| Safety Statements | 22-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 69-72 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


